Z kapitoly V KREMLU CHYBĚL KRTEK, věnované špionážnímu pozadí invaze do Československa v roce 1968: Moskevská centrála připravovala v srpnu „speciální úkol pro jedenáct lidí“, ale nakonec jeho provedení odvolala. O co se jednalo? Podle defektora Františka Augusta chtěli agenti KGB zavraždit několik sovětských manželek československých občanů a připsat to na účet „kontrarevolucionářů“. Tento plán údajně odhalila reformní část StB, a proto z něho sešlo. Všechny Rusky, které se o tom dověděly, se... Celý popis

Koupit za 312 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Z kapitoly V KREMLU CHYBĚL KRTEK, věnované špionážnímu pozadí invaze do Československa v roce 1968:

Moskevská centrála připravovala v srpnu „speciální úkol pro jedenáct lidí“, ale nakonec jeho provedení odvolala. O co se jednalo? Podle defektora Františka Augusta chtěli agenti KGB zavraždit několik sovětských manželek československých občanů a připsat to na účet „kontrarevolucionářů“. Tento plán údajně odhalila reformní část StB, a proto z něho sešlo. Všechny Rusky, které se o tom dověděly, se však okamžitě přestěhovaly ke svým českým kamarádkám...

 Z kapitoly AMERICKÝ KRÁLOVSKÝ KLENOT, věnované osudům důstojníka sovětské vojenské rozvědky Dmitrije Poljakova:

V roce 1961 nastoupil Poljakov s celou rodinou v New Yorku znovu, tentokrát jako zástupce rezidenta GRU. Krátce nato nejstarší z jeho tří synů onemocněl. Mohla ho zachránit jen operace v místní nemocnici. Centrála v Moskvě však nedala souhlas a neuvolnila na ni potřebné peníze. Chlapec zemřel.

Stanice FBI, která Poljakova sledovala, za ním jednou zrána vyslala dva muže. Přitočili se k němu na ulici a povídali si jako staří známí o svých rodinách a o životě v New Yorku. Nebylo to žádné verbování, byl to pouze dotek. Nakonec oba Američané Rusovi nadhodili, že kdyby narazil na nějaký „problém“, rádi ho s ním prodiskutují. Sovětský zpravodajec, jak se později přiznal, o této rozmluvě žádnou písemnou zprávu, jak požadovaly předpisy, nepodal.

„Jinými slovy – lidé z FBI upustili kapesníček a Poljakov ho zvedl,“ napsal později novinář Ernest Volkman. „Zanedlouho se sám ozval. Na jakési recepci řekl americkému diplomatovi, že chce mluvit s FBI.“

V listopadu 1961 se pak sešel s agenty FBI, kterým otevřeně nabídl: „Budu pro vás pracovat.“

Chtěl se pomstít za synovu smrt?

 Z kapitoly NEJDRAŽŠÍ VYZVĚDAČ KGB, věnované případu Američana Aldricha Amese, důstojníka CIA a současně ruského agenta:

Náhle si Ames uvědomil, že potřebuje 47 tisíc dolarů. A vzpomněl si, že padesát tisíc nabízel v Mexiku rezident KGB Igor Šurygin jeho kolegovi, když pro ně začne pracovat. Ten na tuhle nabídku nereagoval. Ale já... Já se stanu sovětským agentem!

Příležitost se mu naskytla koncem roku 1984. Dostal za úkol zverbovat Sergeje Divilkovského ze sovětského velvyslanectví. Šestkrát se spolu sešli na obědě, ale Ames se k ničemu neměl – verbování mu nešlo. Divilkovskij nakonec prohlásil, že už nemůže na tyto schůzky chodit: „Seznamte se raději s kolegou Sergejem Čuvachinem.“

Ames mu několikrát volal, ale Čuvachin nikdy neměl čas. Nakonec se domluvili na 16. dubna 1985 v hotelu Mayflower. Ames předtím připravil dopis adresovaný washingtonskému rezidentovi KGB generálu Stanislavu Androsovovi. Toto jméno napsal na obálku, dovnitř pak jeho krycí jméno Kronin. Aby Sověti pochopili, že je opravdu informovaný. Dopis zněl asi takto: „Jmenuji se Aldrich H. Ames a pracuji v CIA jako vedoucí kontrašpionáže pro Sovětský svaz. Sloužil jsem v New Yorku, kde jsem používal krycí jméno Andy Robinson. Potřebuji padesát tisíc dolarů a za tyto peníze vám poskytnu informace o třech agentech, které právě získáváme v Sovětském svazu...“
Zobrazit více

Parametry

Žánr literatura faktu
Rok vydání 2015
Nakladatelství Daranus
Autor Karel Pacner
Počet stran 336
Výrobce Daranus
Vazba vázaná
Jazyk české
Váha 600 gramů
ISBN 978-80-87423-66-0
Zobrazit více parametrů